Comchip Technology CDBA5200-HF
CDBA5200-HF picture photo
Mfg. Part Number
CDBA5200-HF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 200V 5A DO214AC
Datasheet Download
CDBA5200-HF.pdf
Availability of CDBA5200-HF
QUANTITY
CDBA5200-HF Order Process
Ship out your order
Specifications of CDBA5200-HF
Internal Part NumberEIS-CDBA5200-HF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)5A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F380pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Operating Temperature - Junction-50°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDBA5200-HF
Related LinksCDBA5, CDBA5200-HF Datasheet, Comchip Technology Distributor
CDBA5200-HF Details Description
Related parts for CDBA5200-HF
JUMPER-H1500TR/A2015N/X 10" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 65POS DUAL 30AWG datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI TM 20-33 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf