Comchip Technology CDBC320-HF
CDBC320-HF picture photo
Mfg. Part Number
CDBC320-HF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 20V 3A DO214AB
Datasheet Download
CDBC320-HF.pdf
Availability of CDBC320-HF
QUANTITY
CDBC320-HF Order Process
Ship out your order
Specifications of CDBC320-HF
Internal Part NumberEIS-CDBC320-HF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If450mV @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 20V
Capacitance @ Vr, F250pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Operating Temperature - Junction-50°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDBC320-HF
Related LinksCDBC3, CDBC320-HF Datasheet, Comchip Technology Distributor
CDBC320-HF Details Description
Related parts for CDBC320-HF
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 10A 32VDC BLADE datasheet.pdf
DC/DC CONVERT QUAD 12V 8A datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A TO220-3 datasheet.pdf