Comchip Technology CDBC5150-HF
CDBC5150-HF picture photo
Mfg. Part Number
CDBC5150-HF
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 150V 5A DO214AB
Datasheet Download
CDBC5150-HF.pdf
Availability of CDBC5150-HF
QUANTITY
CDBC5150-HF Order Process
Ship out your order
Specifications of CDBC5150-HF
Internal Part NumberEIS-CDBC5150-HF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io)5A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If870mV @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 150V
Capacitance @ Vr, F380pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Operating Temperature - Junction-50°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDBC5150-HF
Related LinksCDBC5, CDBC5150-HF Datasheet, Comchip Technology Distributor
CDBC5150-HF Details Description
Related parts for CDBC5150-HF
REGULTR 1.2V 3A SYNC 14XL HORZ datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT .1A ROLL PLNGR datasheet.pdf
IC RTC EVENT REC I2C 10-MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 43VC SMA datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC SOC CORTEX-A9 KINTEX7 900BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CTV 99C 97#22D 2#8(TWIN) PIN R datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 12W datasheet.pdf