Comchip Technology CDBC5200-HF
CDBC5200-HF picture photo
Mfg. Part Number
CDBC5200-HF
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 200V 5A DO214AB
Datasheet Download
CDBC5200-HF.pdf
Availability of CDBC5200-HF
QUANTITY
CDBC5200-HF Order Process
Ship out your order
Specifications of CDBC5200-HF
Internal Part NumberEIS-CDBC5200-HF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)5A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F380pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Operating Temperature - Junction-50°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDBC5200-HF
Related LinksCDBC5, CDBC5200-HF Datasheet, Comchip Technology Distributor
CDBC5200-HF Details Description
Related parts for CDBC5200-HF
CONN JACK STEREO R/A 4PIN 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RR-IDISC-DAT-A datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 2DIG GREEN CC 0.4" datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 26.7KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .305M 40POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf