Comchip Technology CDBU70-HF
CDBU70-HF picture photo
Mfg. Part Number
CDBU70-HF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA 0603
Datasheet Download
CDBU70-HF.pdf
Availability of CDBU70-HF
QUANTITY
CDBU70-HF Order Process
Ship out your order
Specifications of CDBU70-HF
Internal Part NumberEIS-CDBU70-HF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS DeclarationCDBU(R) HF Series Material Declaration
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)70V
Current - Average Rectified (Io)70mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 15mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)5ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 50V
Capacitance @ Vr, F2pF @ 0V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead
Supplier Device Package0603/SOD-523F
Operating Temperature - Junction125°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDBU70-HF
Related LinksCDBU, CDBU70-HF Datasheet, Comchip Technology Distributor
CDBU70-HF Details Description
Related parts for CDBU70-HF
DIODE GEN PURP 200V 20A D2PAK datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT HS 16DIP datasheet.pdf
IC DAC 10BIT 3V SRL-IN 8-SOIC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SER/PAR 65M 64VQFN datasheet.pdf
RES 220 OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64VFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 866 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf