Comchip Technology CDBV3-40-G
CDBV3-40-G picture photo
Mfg. Part Number
CDBV3-40-G
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOT323
Datasheet Download
CDBV3-40-G.pdf
Availability of CDBV3-40-G
QUANTITY
CDBV3-40-G Order Process
Ship out your order
Specifications of CDBV3-40-G
Internal Part NumberEIS-CDBV3-40-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS DeclarationSOT-323 Series Material Declaration
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 40mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)5ns
Current - Reverse Leakage @ Vr200nA @ 30V
Capacitance @ Vr, F5pF @ 0V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-70, SOT-323
Supplier Device PackageSOT-323
Operating Temperature - Junction125°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDBV3-40-G
Related LinksCDBV3, CDBV3-40-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
CDBV3-40-G Details Description
Related parts for CDBV3-40-G
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-DIP datasheet.pdf
DIODE GP 400V 6A MICRODE BUTTON datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 60V 0.9A datasheet.pdf
IC SMARTCARD INTERFACE 28TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
508 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
HDR VERT MALE 508MM 7C MTG ENDS datasheet.pdf