Comchip Technology CDBV3-40S-G
CDBV3-40S-G picture photo
Mfg. Part Number
CDBV3-40S-G
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT323
Datasheet Download
CDBV3-40S-G.pdf
Availability of CDBV3-40S-G
QUANTITY
CDBV3-40S-G Order Process
Ship out your order
Specifications of CDBV3-40S-G
Internal Part NumberEIS-CDBV3-40S-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS DeclarationSOT-323 Series Material Declaration
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 40mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)5ns
Current - Reverse Leakage @ Vr200nA @ 30V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-70, SOT-323
Supplier Device PackageSOT-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDBV3-40S-G
Related LinksCDBV3, CDBV3-40S-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
CDBV3-40S-G Details Description
Related parts for CDBV3-40S-G
CONN FFC BOTTOM 6POS 2.54MM R/A datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 5POS PCB datasheet.pdf
18P SL156 HSG W/RAMP,LRG OPEN datasheet.pdf
C/A LC TO LC MM 2.0MM 76.2M datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 12POS W/KEY GOLD datasheet.pdf
WHITE RIBBON 4.33" X 230' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 32POS 1MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 500MA 200 MOHM datasheet.pdf
LED ASSY VERT 0.15" 5MM GRN CLR datasheet.pdf