Texas Instruments CDC111FN
CDC111FN picture photo
Mfg. Part Number
CDC111FN
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Clock Buffers, Drivers
Brief Description
IC CLK BUFFER 1:9 500MHZ 28PLCC
Datasheet Download
CDC111FN.pdf
Availability of CDC111FN
QUANTITY
CDC111FN Order Process
Ship out your order
Specifications of CDC111FN
Internal Part NumberEIS-CDC111FN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Packaging28 PLCC Carrier Tape 08/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package37
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Clock Buffers, Drivers
Series-
PackagingTube
TypeFanout Buffer (Distribution)
Number of Circuits1
Ratio - Input:Output1:9
Differential - Input:OutputYes/Yes
InputLVPECL
OutputLVPECL
Frequency - Max500MHz
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case28-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package28-PLCC (11.51x11.51)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDC111FN
Related LinksCDC1, CDC111FN Datasheet, Texas Instruments Distributor
CDC111FN Details Description
Related parts for CDC111FN
RES ARRAY 4 RES 2.2K OHM 8SRT datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V Y5V 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS DUAL .05" T/H datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 200V 250A datasheet.pdf
PLIERS ELEC NEEDLE NOSE 4.92" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
VAPOR SEAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf