Sumida Corporation CDC4D20NP-182KC
CDC4D20NP-182KC picture photo
Mfg. Part Number
CDC4D20NP-182KC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8MH 55MA 27.1 OHM
Datasheet Download
CDC4D20NP-182KC.pdf
Availability of CDC4D20NP-182KC
QUANTITY
CDC4D20NP-182KC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDC4D20NP-182KC
Internal Part NumberEIS-CDC4D20NP-182KC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDC4D20
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance1.8mH
Tolerance±10%
Current Rating55mA
Current - Saturation65mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)27.1 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDC4D20NP-182KC
Related LinksCDC4D20, CDC4D20NP-182KC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDC4D20NP-182KC Details Description
Related parts for CDC4D20NP-182KC
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
SSD 122GB 2.5" UATA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
IC REG LDO 10V 0.1A 8SO datasheet.pdf
CBL RIBN 14COND 0.039 GRAY 100M datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 146VC SMB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG WHITE 500' datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 0.001 OHM 1% 7W 2726 datasheet.pdf