TE Connectivity Potter & Brumfield Relays CDD-38-30004
CDD-38-30004 picture photo
Mfg. Part Number
CDD-38-30004
Manufacturer
Product Category
Time Delay Relays
Brief Description
RELAY TIME DELAY DPDT 24 VDC 8
Datasheet Download
CDD-38-30004.pdf
Availability of CDD-38-30004
QUANTITY
CDD-38-30004 Order Process
Ship out your order
Specifications of CDD-38-30004
Internal Part NumberEIS-CDD-38-30004
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6
Category Relays
FamilyTime Delay Relays
SeriesCD
Relay TypeIntegrated
FunctionOn-Delay
CircuitDPDT (2 Form C)
Delay Time0.6 Sec ~ 60 Sec
Output TypeMechanical Relay
Contact Rating @ Voltage10A @ 277VAC
Voltage - Supply24VDC
Mounting TypeSocket
Termination Style8 Pin Socketable
Timing Adjustment MethodHand Dial
Timing Initiate MethodInput Voltage
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDD-38-30004
Related LinksCDD-38, CDD-38-30004 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
CDD-38-30004 Details Description
Related parts for CDD-38-30004
CONN TERM BLK PCB 7.62MM 3POS OR datasheet.pdf
CONN SOCKET 64POS DIN W/FLANGE datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 95MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 300W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 300MA 250VAC 32VDC datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 22MA 100 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 500MW DO35 datasheet.pdf