Sumida Corporation CDEIR6D31FNP-1R0NC
CDEIR6D31FNP-1R0NC picture photo
Mfg. Part Number
CDEIR6D31FNP-1R0NC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 7.4A 8.8 MOHM SMD
Datasheet Download
CDEIR6D31FNP-1R0NC.pdf
Availability of CDEIR6D31FNP-1R0NC
QUANTITY
CDEIR6D31FNP-1R0NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDEIR6D31FNP-1R0NC
Internal Part NumberEIS-CDEIR6D31FNP-1R0NC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDEIR6D31F
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±30%
Current Rating7.4A
Current - Saturation7.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)8.8 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.268" W (7.30mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDEIR6D31FNP-1R0NC
Related LinksCDEIR6D31, CDEIR6D31FNP-1R0NC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDEIR6D31FNP-1R0NC Details Description
Related parts for CDEIR6D31FNP-1R0NC
RES ARRAY 9 RES 3.9K OHM 10SIP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 8DIP datasheet.pdf
IC FPGA 46 I/O 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
BUMPER SQU 0.402"L X 0.402"W BLK datasheet.pdf
CABLE 5POS .100 JUMPER 2 INCH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT SKT datasheet.pdf