Sumida Corporation CDH53-100LC
CDH53-100LC picture photo
Mfg. Part Number
CDH53-100LC
Brief Description
FIXED IND 10UH 1.23A 160 MOHM
Datasheet Download
CDH53-100LC.pdf
Availability of CDH53-100LC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CDH53-100LC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDH53-100LC
Internal Part NumberEIS-CDH53-100LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDH53
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±15%
Current Rating1.23A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.205" W (6.00mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDH53-100LC
Related LinksCDH53, CDH53-100LC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDH53-100LC Details Description
Related parts for CDH53-100LC
RES SMD 133KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 30A TO220 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 1.93K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/40W CARBON R-LOG datasheet.pdf
DIP CABLE 40POS datasheet.pdf
500 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf