Sumida Corporation CDH53-3R3MC
CDH53-3R3MC picture photo
Mfg. Part Number
CDH53-3R3MC
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 1.88A 88 MOHM
Datasheet Download
CDH53-3R3MC.pdf
Availability of CDH53-3R3MC
QUANTITY
CDH53-3R3MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDH53-3R3MC
Internal Part NumberEIS-CDH53-3R3MC
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating1.88A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)88 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.205" W (6.00mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDH53-3R3MC
Related LinksCDH53, CDH53-3R3MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDH53-3R3MC Details Description
Related parts for CDH53-3R3MC
RES 1.5 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
BRACKET COMPUTER SOUND EISA/ISA datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 80MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS CABLE PIN datasheet.pdf
XFRMR PWR 16V 1.57A CHASSIS datasheet.pdf