Sumida Corporation CDH53-560KC
CDH53-560KC picture photo
Mfg. Part Number
CDH53-560KC
Brief Description
FIXED IND 56UH 500MA 870 MOHM
Datasheet Download
CDH53-560KC.pdf
Availability of CDH53-560KC
QUANTITY
CDH53-560KC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDH53-560KC
Internal Part NumberEIS-CDH53-560KC
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±10%
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)870 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.205" W (6.00mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDH53-560KC
Related LinksCDH53, CDH53-560KC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDH53-560KC Details Description
Related parts for CDH53-560KC
CONV DC-DC 25W 24VIN 12VOUT DUAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 170POS .050" SMD datasheet.pdf
CONSUMABLE REPLACEMENT KIT USA datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PROCESS METER 20MA/10VDC LED datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
762 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
LD 4MM STK P-P SILIC .75 25CM BK datasheet.pdf