Sumida Corporation CDH53NP-390KC
CDH53NP-390KC picture photo
Mfg. Part Number
CDH53NP-390KC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 39UH 640MA 550 MOHM
Datasheet Download
CDH53NP-390KC.pdf
Availability of CDH53NP-390KC
QUANTITY
CDH53NP-390KC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDH53NP-390KC
Internal Part NumberEIS-CDH53NP-390KC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Inductor Basics
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDH53
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±10%
Current Rating640mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)550 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.205" W (6.00mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDH53NP-390KC
Related LinksCDH53N, CDH53NP-390KC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDH53NP-390KC Details Description
Related parts for CDH53NP-390KC
TERM LOCK/FORK NYL 22-18AWG #10 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 7P INLINE PIN SLD CUP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf