Sumida Corporation CDH53NP-390KC
CDH53NP-390KC picture photo
Mfg. Part Number
CDH53NP-390KC
Brief Description
FIXED IND 39UH 640MA 550 MOHM
Datasheet Download
CDH53NP-390KC.pdf
Availability of CDH53NP-390KC
QUANTITY
CDH53NP-390KC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDH53NP-390KC
Internal Part NumberEIS-CDH53NP-390KC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Inductor Basics
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±10%
Current Rating640mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)550 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.205" W (6.00mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDH53NP-390KC
Related LinksCDH53N, CDH53NP-390KC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDH53NP-390KC Details Description
Related parts for CDH53NP-390KC
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41 datasheet.pdf
IC REG LDO 5.1V 0.18A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 2.05A 400 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 4 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 665MA 220 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
ANT NFC FLEX SQ 53.34X37.3X.24MM datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
3900UF 420V 76X105MM 85C 2000H datasheet.pdf