Sumida Corporation CDH53NP-820JC
CDH53NP-820JC picture photo
Mfg. Part Number
CDH53NP-820JC
Brief Description
FIXED IND 82UH 390MA 1.34 OHM
Datasheet Download
CDH53NP-820JC.pdf
Availability of CDH53NP-820JC
QUANTITY
CDH53NP-820JC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDH53NP-820JC
Internal Part NumberEIS-CDH53NP-820JC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Inductor Basics
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDH53
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance82µH
Tolerance±5%
Current Rating390mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.34 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.205" W (6.00mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDH53NP-820JC
Related LinksCDH53N, CDH53NP-820JC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDH53NP-820JC Details Description
Related parts for CDH53NP-820JC
RES SMD 237 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN TAB 20-16AWG GOLD datasheet.pdf
PROGBL CONV DC-DC 20A OUT SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.5A 350VAC 2AG datasheet.pdf
SWITCH ROLL SPDT 10A SCREW 125V datasheet.pdf
TWIN WIRE FERL INSUL datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 25MA 71 OHM SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 23A datasheet.pdf