Cornell Dubilier Electronics CDLC351K2R7SR
CDLC351K2R7SR picture photo
Mfg. Part Number
CDLC351K2R7SR
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 350F -5% +10% 2.7V T/H
Datasheet Download
CDLC351K2R7SR.pdf
Availability of CDLC351K2R7SR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CDLC351K2R7SR Order Process
Ship out your order
Specifications of CDLC351K2R7SR
Internal Part NumberEIS-CDLC351K2R7SR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLCDLC_CDHC Series Obs 27/Jan/2014
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesCDLC
PackagingBulk
Capacitance350F
Tolerance-5%, +10%
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.2 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 65°C
TerminationScrew Terminals
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.400" (61.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDLC351K2R7SR
Related LinksCDLC35, CDLC351K2R7SR Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CDLC351K2R7SR Details Description
Related parts for CDLC351K2R7SR
MEMORY CARD FLASH 384MB datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 68K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
16P MTA100 CONN ASSY WHT LF datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.81A 90 MOHM SMD datasheet.pdf