KEMET CDR01BP100BKUS7185
CDR01BP100BKUS7185 picture photo
Mfg. Part Number
CDR01BP100BKUS7185
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 100V 10% BP 0805
Datasheet Download
CDR01BP100BKUS7185.pdf
Availability of CDR01BP100BKUS7185
QUANTITY
CDR01BP100BKUS7185 Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR01BP100BKUS7185
Internal Part NumberEIS-CDR01BP100BKUS7185
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR01
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR01BP100BKUS7185
Related LinksCDR01BP10, CDR01BP100BKUS7185 Datasheet, KEMET Distributor
CDR01BP100BKUS7185 Details Description
Related parts for CDR01BP100BKUS7185
TERM BLOCK 10MM VERT 2POS PCB datasheet.pdf
6 CONT. JACK W/PIN INSERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 44POS .125 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 216V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 20% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf