Vishay/Vitramon CDR01BP100BKZMAT
CDR01BP100BKZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR01BP100BKZMAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 100V 10% BP 0805
Datasheet Download
CDR01BP100BKZMAT.pdf
Availability of CDR01BP100BKZMAT
QUANTITY
CDR01BP100BKZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR01BP100BKZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR01BP100BKZMAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR01
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)