KEMET CDR01BP101BJSR7185
CDR01BP101BJSR7185 picture photo
Mfg. Part Number
CDR01BP101BJSR7185
Brief Description
CAP CER 100PF 100V 5% BP 0805
Datasheet Download
CDR01BP101BJSR7185.pdf
Availability of CDR01BP101BJSR7185
QUANTITY
CDR01BP101BJSR7185 Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR01BP101BJSR7185
Internal Part NumberEIS-CDR01BP101BJSR7185
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR01
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR01BP101BJSR7185
Related LinksCDR01BP10, CDR01BP101BJSR7185 Datasheet, KEMET Distributor
CDR01BP101BJSR7185 Details Description
Related parts for CDR01BP101BJSR7185
JUMPER-H1502TR/A3048R/H1500TR12" datasheet.pdf
IC SYNC UP/DN BIN CNTR 24-SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 LOWPWR 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SIGNAL HDR STR PF EXT 8ROW datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
GDT 3500V 20% 1.5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
ANT PHANTOM VHF 142-160 2.3" WHT datasheet.pdf
IC PWM BUCK SWITCH 1.8A 7-DIP datasheet.pdf