Vishay/Vitramon CDR01BP820BJZMAT
CDR01BP820BJZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR01BP820BJZMAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 82PF 100V 5% BP 0805
Datasheet Download
CDR01BP820BJZMAT.pdf
Availability of CDR01BP820BJZMAT
QUANTITY
CDR01BP820BJZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR01BP820BJZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR01BP820BJZMAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR01
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR01BP820BJZMAT
Related LinksCDR01BP8, CDR01BP820BJZMAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR01BP820BJZMAT Details Description
Related parts for CDR01BP820BJZMAT
CONN SSMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 208QFP datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DAC 13BIT VOLT OUT SER 8-UMAX datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 600W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf