Vishay/Vitramon CDR01BP820BJZMAT
CDR01BP820BJZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR01BP820BJZMAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 82PF 100V 5% BP 0805
Datasheet Download
CDR01BP820BJZMAT.pdf
Availability of CDR01BP820BJZMAT
QUANTITY
CDR01BP820BJZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR01BP820BJZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR01BP820BJZMAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR01
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR01BP820BJZMAT
Related LinksCDR01BP8, CDR01BP820BJZMAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR01BP820BJZMAT Details Description
Related parts for CDR01BP820BJZMAT
RES ARRAY 13 RES 820 OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC UP SUPERVISOR HEX 16-TQFN datasheet.pdf
SENSOR PRES 1PSI DIFF 3.3V DIP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
RES 2 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 562 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
XCEDE HD 2W RGHT 4PVH 8C WK datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1W DO216 datasheet.pdf