KEMET CDR01BX471BKUS7185
CDR01BX471BKUS7185 picture photo
Mfg. Part Number
CDR01BX471BKUS7185
Brief Description
CAP CER 470PF 100V 10% BX 0805
Datasheet Download
CDR01BX471BKUS7185.pdf
Availability of CDR01BX471BKUS7185
QUANTITY
CDR01BX471BKUS7185 Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR01BX471BKUS7185
Internal Part NumberEIS-CDR01BX471BKUS7185
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR01
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR01BX471BKUS7185
Related LinksCDR01BX47, CDR01BX471BKUS7185 Datasheet, KEMET Distributor
CDR01BX471BKUS7185 Details Description
Related parts for CDR01BX471BKUS7185
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
FILTER BALUN CER CHIP 2.4GHZ datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC IF PROCESSOR MULTISTD 48HVQFN datasheet.pdf
RES 7.5M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 3.8V 4-USPN datasheet.pdf
MEGA-FIT RA HDR 12 CKT GOLD datasheet.pdf
CAP POLYMER 22UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
DIODE SW 600V DO-219AB datasheet.pdf