KEMET CDR01BX472AKUS7185
CDR01BX472AKUS7185 picture photo
Mfg. Part Number
CDR01BX472AKUS7185
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V 10% BX 0805
Datasheet Download
CDR01BX472AKUS7185.pdf
Availability of CDR01BX472AKUS7185
QUANTITY
CDR01BX472AKUS7185 Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR01BX472AKUS7185
Internal Part NumberEIS-CDR01BX472AKUS7185
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR01BX472AKUS7185
Related LinksCDR01BX47, CDR01BX472AKUS7185 Datasheet, KEMET Distributor
CDR01BX472AKUS7185 Details Description
Related parts for CDR01BX472AKUS7185
IC Z8 ENCORE MCU FLASH 8K 28SSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 2A DO41 datasheet.pdf
SUB-MINIATURE SNAP ACTING SWITCH datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 10WDFN datasheet.pdf
FERRITE ARRAY 22 OHM 200MA 0804 datasheet.pdf
IC DGTL POT 2K 1CH 14TSSOP datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 10% 1.5KV AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf