Vishay/Vitramon CDR01BX561BKZMAT
CDR01BX561BKZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR01BX561BKZMAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 100V 10% BX 0805
Datasheet Download
CDR01BX561BKZMAT.pdf
Availability of CDR01BX561BKZMAT
QUANTITY
CDR01BX561BKZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR01BX561BKZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR01BX561BKZMAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR01
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR01BX561BKZMAT
Related LinksCDR01BX5, CDR01BX561BKZMAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR01BX561BKZMAT Details Description
Related parts for CDR01BX561BKZMAT
RES 24.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 620PF 150V 1111 datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 35NS 52PLCC datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 1.91 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3500K 2SMD datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 6CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 120 OHM 0804 datasheet.pdf