KEMET CDR02BX103BKWS
CDR02BX103BKWS picture photo
Mfg. Part Number
CDR02BX103BKWS
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V 10% BX 1805
Datasheet Download
CDR02BX103BKWS.pdf
Availability of CDR02BX103BKWS
QUANTITY
CDR02BX103BKWS Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR02BX103BKWS
Internal Part NumberEIS-CDR02BX103BKWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR02
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1805 (4512 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.050" W (4.57mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR02BX103BKWS
Related LinksCDR02BX, CDR02BX103BKWS Datasheet, KEMET Distributor
CDR02BX103BKWS Details Description
Related parts for CDR02BX103BKWS
RES SMD 6.49KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR GEN PURP 0.075" datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 569 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CAP FILM 470 NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf