Vishay/Vitramon CDR02BX153AMZMAT
CDR02BX153AMZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR02BX153AMZMAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.015UF 50V 20% BX 1805
Datasheet Download
CDR02BX153AMZMAT.pdf
Availability of CDR02BX153AMZMAT
QUANTITY
CDR02BX153AMZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR02BX153AMZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR02BX153AMZMAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR02
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1805 (4512 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.050" W (4.57mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR02BX153AMZMAT
Related LinksCDR02BX1, CDR02BX153AMZMAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR02BX153AMZMAT Details Description
Related parts for CDR02BX153AMZMAT
CAP ALUM 27UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 39V SOT363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 5V datasheet.pdf
CONN CABLE Y-SHAPED 2M datasheet.pdf
IC DGTL SNGL 100K SPI 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 140VWM 226.8VC SMC datasheet.pdf
GDT 72V 10KA datasheet.pdf
RES 33K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 11POS IDC 28AWG TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf