Vishay/Vitramon CDR03BP102BJZMAT
CDR03BP102BJZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR03BP102BJZMAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V 5% BP 1808
Datasheet Download
CDR03BP102BJZMAT.pdf
Availability of CDR03BP102BJZMAT
QUANTITY
CDR03BP102BJZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR03BP102BJZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR03BP102BJZMAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR03
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR03BP102BJZMAT
Related LinksCDR03BP1, CDR03BP102BJZMAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR03BP102BJZMAT Details Description
Related parts for CDR03BP102BJZMAT
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
SHORT BARRIER FOR AML PUSHBUTTON datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 24COND 22AWG 100' datasheet.pdf
GUIDE PIN 0.100" SHRD HDR datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
COMPENSATED CHOKE 4A 1.5MH datasheet.pdf
512MB LPDDR2 X32 400MHZ datasheet.pdf