Vishay/Vitramon CDR03BP102BKZPAT
CDR03BP102BKZPAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR03BP102BKZPAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V 10% BP 1808
Datasheet Download
CDR03BP102BKZPAT.pdf
Availability of CDR03BP102BKZPAT
QUANTITY
CDR03BP102BKZPAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR03BP102BKZPAT
Internal Part NumberEIS-CDR03BP102BKZPAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR03
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR03BP102BKZPAT
Related LinksCDR03BP1, CDR03BP102BKZPAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR03BP102BKZPAT Details Description
Related parts for CDR03BP102BKZPAT
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.81MM datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
IC AMP LNA FOR WIRELESS 10HVSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 64POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf