Vishay/Vitramon CDR03BP561BJZPAT
CDR03BP561BJZPAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR03BP561BJZPAT
Brief Description
CAP CER 560PF 100V 5% BP 1808
Datasheet Download
CDR03BP561BJZPAT.pdf
Availability of CDR03BP561BJZPAT
QUANTITY
CDR03BP561BJZPAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR03BP561BJZPAT
Internal Part NumberEIS-CDR03BP561BJZPAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR03BP561BJZPAT
Related LinksCDR03BP5, CDR03BP561BJZPAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR03BP561BJZPAT Details Description
Related parts for CDR03BP561BJZPAT
TERM SOLDER TURRET .187" .078"L datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 148.1UH SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 230MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
RES 510 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf