Vishay/Vitramon CDR04BP122BJZRAT
CDR04BP122BJZRAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR04BP122BJZRAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1200PF 100V 5% BP 1812
Datasheet Download
CDR04BP122BJZRAT.pdf
Availability of CDR04BP122BJZRAT
QUANTITY
CDR04BP122BJZRAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR04BP122BJZRAT
Internal Part NumberEIS-CDR04BP122BJZRAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR04
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.181" L x 0.126" W (4.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR04BP122BJZRAT
Related LinksCDR04BP1, CDR04BP122BJZRAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR04BP122BJZRAT Details Description
Related parts for CDR04BP122BJZRAT
IC DUAL 4-TO-1 SEL/MUX 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC DAC 8CH 114DB 192KHZ 48-LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 3POS SLD CUP datasheet.pdf
CONN SOCKET 176POS UHM R/A 8ROW datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4P3T datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 652BGA datasheet.pdf
SPIRAL WRAP .25 6.3MM X 100' datasheet.pdf