Vishay/Vitramon CDR04BP272BJZPAT
CDR04BP272BJZPAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR04BP272BJZPAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2700PF 100V 5% BP 1812
Datasheet Download
CDR04BP272BJZPAT.pdf
Availability of CDR04BP272BJZPAT
QUANTITY
CDR04BP272BJZPAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR04BP272BJZPAT
Internal Part NumberEIS-CDR04BP272BJZPAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR04
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.181" L x 0.126" W (4.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR04BP272BJZPAT
Related LinksCDR04BP2, CDR04BP272BJZPAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR04BP272BJZPAT Details Description
Related parts for CDR04BP272BJZPAT
IC TXRX 3DRVR 5RX 28-SSOP datasheet.pdf
IC FPGA 296 I/O 484FBGA datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 200K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
T62 GRAPHITE 150X0.16MM W/ADH datasheet.pdf
RES 560 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 400POS SMD datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC RDL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15 UF 10% 480VAC AXIA datasheet.pdf