Vishay/Vitramon CDR04BX104AMZPAT
CDR04BX104AMZPAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR04BX104AMZPAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V 20% BX 1812
Datasheet Download
CDR04BX104AMZPAT.pdf
Availability of CDR04BX104AMZPAT
QUANTITY
CDR04BX104AMZPAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR04BX104AMZPAT
Internal Part NumberEIS-CDR04BX104AMZPAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR04
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.181" L x 0.126" W (4.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR04BX104AMZPAT
Related LinksCDR04BX1, CDR04BX104AMZPAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR04BX104AMZPAT Details Description
Related parts for CDR04BX104AMZPAT
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 38TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
3 POLE 22A 110V datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 2A 8LFCSP datasheet.pdf
CRYSTAL 24.576000 MHZ SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1 UF 10% 480VAC AXIAL datasheet.pdf