Vishay/Vitramon CDR04BX104AMZSAT
CDR04BX104AMZSAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR04BX104AMZSAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V 20% BX 1812
Datasheet Download
CDR04BX104AMZSAT.pdf
Availability of CDR04BX104AMZSAT
QUANTITY
CDR04BX104AMZSAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR04BX104AMZSAT
Internal Part NumberEIS-CDR04BX104AMZSAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR04
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.181" L x 0.126" W (4.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR04BX104AMZSAT
Related LinksCDR04BX1, CDR04BX104AMZSAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR04BX104AMZSAT Details Description
Related parts for CDR04BX104AMZSAT
IC OPAMP GP 35KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.05KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
COVER FOR GSM28 POWER SUPPLY datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOD323 datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC DO204AL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V Y5V 0805 datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 111POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
RES 42 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf