KEMET CDR05BX224AKUS7185
CDR05BX224AKUS7185 picture photo
Mfg. Part Number
CDR05BX224AKUS7185
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V 10% BX 1825
Datasheet Download
CDR05BX224AKUS7185.pdf
Availability of CDR05BX224AKUS7185
QUANTITY
CDR05BX224AKUS7185 Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR05BX224AKUS7185
Internal Part NumberEIS-CDR05BX224AKUS7185
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR05
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.250" W (4.57mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR05BX224AKUS7185
Related LinksCDR05BX22, CDR05BX224AKUS7185 Datasheet, KEMET Distributor
CDR05BX224AKUS7185 Details Description
Related parts for CDR05BX224AKUS7185
RES 120 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC REG BUFFER 13-26BIT 64-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH SIM LEVER SPDT 5A SLDR datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 10POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN IDC 14POS 2.54MM 24AWG GOLD datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLL LEVER SPDT 5A datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf