Sumida Corporation CDR105BNP-271KC
CDR105BNP-271KC picture photo
Mfg. Part Number
CDR105BNP-271KC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 270UH 410MA 870 MOHM
Datasheet Download
CDR105BNP-271KC.pdf
Availability of CDR105BNP-271KC
QUANTITY
CDR105BNP-271KC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR105BNP-271KC
Internal Part NumberEIS-CDR105BNP-271KC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDR105B
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance270µH
Tolerance±10%
Current Rating410mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)870 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.287" W (10.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR105BNP-271KC
Related LinksCDR105B, CDR105BNP-271KC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDR105BNP-271KC Details Description
Related parts for CDR105BNP-271KC
BRACKET COMPUTER MODEM PCI/ISDN datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 100UH SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 6.6A D2PAK datasheet.pdf
SWITCH BCD ROTARY DIP R/A 50V datasheet.pdf
FUSE 2A 600V GLASS STD RJS datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 213MA 2.7 OHM SMD datasheet.pdf