Sumida Corporation CDR105BNP-271KC
CDR105BNP-271KC picture photo
Mfg. Part Number
CDR105BNP-271KC
Brief Description
FIXED IND 270UH 410MA 870 MOHM
Datasheet Download
CDR105BNP-271KC.pdf
Availability of CDR105BNP-271KC
QUANTITY
CDR105BNP-271KC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR105BNP-271KC
Internal Part NumberEIS-CDR105BNP-271KC
FamilyFixed Inductors
SeriesCDR105B
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance270µH
Tolerance±10%
Current Rating410mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)870 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.287" W (10.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR105BNP-271KC
Related LinksCDR105B, CDR105BNP-271KC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDR105BNP-271KC Details Description
Related parts for CDR105BNP-271KC
IC REG LDO 3V 1.5A SC63 datasheet.pdf
RES 750 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP SMT TB datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 523 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 117 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TL4019-2, 110VAC, PTL, 2NC+2NO datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.65A datasheet.pdf