Vishay/Vitramon CDR31BP100BFZSAT
CDR31BP100BFZSAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP100BFZSAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 100V 1% BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP100BFZSAT.pdf
Availability of CDR31BP100BFZSAT
QUANTITY
CDR31BP100BFZSAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP100BFZSAT
Internal Part NumberEIS-CDR31BP100BFZSAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BP100BFZSAT
Related LinksCDR31BP1, CDR31BP100BFZSAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR31BP100BFZSAT Details Description
Related parts for CDR31BP100BFZSAT
IDC CABLE - MCG60K/MC60G/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CHOKE COIL COMMON MODE 90MA SMD datasheet.pdf
LED MOONSTONE COOL WHITE TO252-3 datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD RIGHT NK datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 1UF RADIAL datasheet.pdf