Vishay/Vitramon CDR31BP101BFZRAT
CDR31BP101BFZRAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP101BFZRAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 100V 1% BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP101BFZRAT.pdf
Availability of CDR31BP101BFZRAT
QUANTITY
CDR31BP101BFZRAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP101BFZRAT
Internal Part NumberEIS-CDR31BP101BFZRAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BP101BFZRAT
Related LinksCDR31BP1, CDR31BP101BFZRAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR31BP101BFZRAT Details Description
Related parts for CDR31BP101BFZRAT
CONN HEADER .100 SINGL STR 17POS datasheet.pdf
IC AMP DVR W/REG 1.3MHZ TSOT23-8 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 32POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 0.68UF 10% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 20% 2910 datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 76 TYPE A 37POS datasheet.pdf