KEMET CDR31BP101BJUS7185
CDR31BP101BJUS7185 picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP101BJUS7185
Brief Description
CAP CER 100PF 100V 5% BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP101BJUS7185.pdf
Availability of CDR31BP101BJUS7185
QUANTITY
CDR31BP101BJUS7185 Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP101BJUS7185
Internal Part NumberEIS-CDR31BP101BJUS7185
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BP101BJUS7185
Related LinksCDR31BP10, CDR31BP101BJUS7185 Datasheet, KEMET Distributor
CDR31BP101BJUS7185 Details Description
Related parts for CDR31BP101BJUS7185
IC REG CTRLR PWM VM 16-DIP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 60KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
METRAL STB datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.50V SOT23-5 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCKS M 11 POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 2POS 6MM datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK DUAL WALL 8MM datasheet.pdf
HB.6.SG-LB.1.16.Z datasheet.pdf
1UF 63V 4,5X10MM 85C 3000H datasheet.pdf