Vishay/Vitramon CDR31BP101BKZPAT
CDR31BP101BKZPAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP101BKZPAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 100V 10% BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP101BKZPAT.pdf
Availability of CDR31BP101BKZPAT
QUANTITY
CDR31BP101BKZPAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP101BKZPAT
Internal Part NumberEIS-CDR31BP101BKZPAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BP101BKZPAT
Related LinksCDR31BP1, CDR31BP101BKZPAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR31BP101BKZPAT Details Description
Related parts for CDR31BP101BKZPAT
IC ADC LP 24-BIT 10-MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 68PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 110V datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC BUFFER DUAL NON-INVERT 6XSON datasheet.pdf
RJI KABEL 4XAWG22/7 PCRAHAN PP datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 875MA 140 MOHM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 50MA 12V datasheet.pdf
ANVIL WIRE datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf