Vishay/Vitramon CDR31BP151BFZMAT
CDR31BP151BFZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP151BFZMAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 100V 1% BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP151BFZMAT.pdf
Availability of CDR31BP151BFZMAT
QUANTITY
CDR31BP151BFZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP151BFZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR31BP151BFZMAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BP151BFZMAT
Related LinksCDR31BP1, CDR31BP151BFZMAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR31BP151BFZMAT Details Description
Related parts for CDR31BP151BFZMAT
IC REG BCK SEPIC 5V 1.5A 16TSSOP datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 40V 3A I-PAK datasheet.pdf
CAP CER 100PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1200V 3.6A AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
50 POS SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 165MA 6.8 OHM TH datasheet.pdf
MOD IGBT 1200V 75A SP2 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
250 MHz, General Purpose Voltage Feedback Op Amps IC datasheet.pdf