Vishay/Vitramon CDR31BP160BFZMAT
CDR31BP160BFZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP160BFZMAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 16PF 100V 1% BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP160BFZMAT.pdf
Availability of CDR31BP160BFZMAT
QUANTITY
CDR31BP160BFZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP160BFZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR31BP160BFZMAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance16pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BP160BFZMAT
Related LinksCDR31BP1, CDR31BP160BFZMAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR31BP160BFZMAT Details Description
Related parts for CDR31BP160BFZMAT
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 6A HS 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 50MA SP-NO 6-SMD datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 450MA 780 MOHM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 15POS 5.08MM datasheet.pdf
UV LIGHT 31MM EXTERNAL LIGHTING datasheet.pdf
AM60512-4 HOUSING HOLDER datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.6A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 75A datasheet.pdf