Vishay/Vitramon CDR31BP180BJZMAT
CDR31BP180BJZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP180BJZMAT
Brief Description
CAP CER 18PF 100V 5% BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP180BJZMAT.pdf
Availability of CDR31BP180BJZMAT
QUANTITY
CDR31BP180BJZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP180BJZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR31BP180BJZMAT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)