Vishay/Vitramon CDR31BP180BKZRAT
CDR31BP180BKZRAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP180BKZRAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 100V 10% BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP180BKZRAT.pdf
Availability of CDR31BP180BKZRAT
QUANTITY
CDR31BP180BKZRAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP180BKZRAT
Internal Part NumberEIS-CDR31BP180BKZRAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BP180BKZRAT
Related LinksCDR31BP1, CDR31BP180BKZRAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR31BP180BKZRAT Details Description
Related parts for CDR31BP180BKZRAT
KIT TERMINATION UTP PDT datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 560MA 700 MOHM datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X32MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
IC 8-BIT 60MHZ A/D CONV 20-QSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
IC CABLE EQUALIZER 16SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf