Vishay/Vitramon CDR31BP200BKZMAT
CDR31BP200BKZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP200BKZMAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 20PF 100V 10% BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP200BKZMAT.pdf
Availability of CDR31BP200BKZMAT
QUANTITY
CDR31BP200BKZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP200BKZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR31BP200BKZMAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance20pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BP200BKZMAT
Related LinksCDR31BP2, CDR31BP200BKZMAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR31BP200BKZMAT Details Description
Related parts for CDR31BP200BKZMAT
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 85KHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN MOD HOUSING RJ45 UNSHIELDED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 130MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 32MA 25 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 1W DO216 datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf