Vishay/Vitramon CDR31BP221BFZSAT
CDR31BP221BFZSAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP221BFZSAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 100V 1% BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP221BFZSAT.pdf
Availability of CDR31BP221BFZSAT
QUANTITY
CDR31BP221BFZSAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP221BFZSAT
Internal Part NumberEIS-CDR31BP221BFZSAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BP221BFZSAT
Related LinksCDR31BP2, CDR31BP221BFZSAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR31BP221BFZSAT Details Description
Related parts for CDR31BP221BFZSAT
RES SMD 390 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM FORK LOCK VYL 12-10AWG #6 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28DIP datasheet.pdf
IC DAC 10BIT 5-15V IN MONO 16DIP datasheet.pdf
CONN PIN 14-18AWG TIN datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf