Vishay/Vitramon CDR31BP240BFZSAT
CDR31BP240BFZSAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP240BFZSAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 24PF 100V 1% BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP240BFZSAT.pdf
Availability of CDR31BP240BFZSAT
QUANTITY
CDR31BP240BFZSAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP240BFZSAT
Internal Part NumberEIS-CDR31BP240BFZSAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BP240BFZSAT
Related LinksCDR31BP2, CDR31BP240BFZSAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR31BP240BFZSAT Details Description
Related parts for CDR31BP240BFZSAT
PHOTOINTER OPIC SLOT 5.0MM W/CON datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB9 METAL PLATED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
HEADER 46POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
ANT MESH 5DBI 2.4GHZ N MALE datasheet.pdf
T4016, 4NC, NO ACT, 3 X 0.5 INCH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR CREE MHD-E datasheet.pdf
BIG CHIP UV LED 405NM datasheet.pdf
ANTENNA WI-FI/WLAN 2.4GHZ 10MM datasheet.pdf
PHOTOVOLTAIC CF 1A NON-INDICATIO datasheet.pdf