Vishay/Vitramon CDR31BP241BJZSAT
CDR31BP241BJZSAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP241BJZSAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 240PF 100V 5% BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP241BJZSAT.pdf
Availability of CDR31BP241BJZSAT
QUANTITY
CDR31BP241BJZSAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP241BJZSAT
Internal Part NumberEIS-CDR31BP241BJZSAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BP241BJZSAT
Related LinksCDR31BP2, CDR31BP241BJZSAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR31BP241BJZSAT Details Description
Related parts for CDR31BP241BJZSAT
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SENS PROX M18 4MM DC3W-NO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MF SMC RA HDR W/CLIP GOLD 24CKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.5VOUT 25W datasheet.pdf
CABLE TIE 18LB. 8" datasheet.pdf